iştirakidir.
Puan Ver GÖNDER
Timur Çetin 19.01.2015
çok pahalı hiç mi indiriminiz yok
Cevap Yaz
 • Daha Fazla Göster (-14) Gizle
İLGİLİ TEKLİFLER
ÖZELLİKLER
 • Ağ Tipleri

 • Ağ Ara Birimleri Wireless - Bluetooth
 • Ağ Ara Birimleri Wi-Fi
 • Ağ Ara Birimleri Wi-Fi - Bluetooth - 4G LTE
 • Veri Protokolü Wireless 802.11 a/b/g/n - Bluetooth
 • Ana Özellikler

 • Bellek 2 GB
 • Bellek 1 GB
 • Bellek Tipi DDR3
 • Ekran 9.7 inch
 • İşlemci Hızı 1.5 GHz
 • Sabit Disk 64 GB
 • Sabit Disk 16 GB
 • Sabit Disk 128 GB
 • Ekran Özellikleri

 • Ekran Çözünürlüğü 2048 x 1536
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşlemci Özellikleri

 • Çekirdek Apple
 • İşlemci Apple A7
 • İşlemci Apple A8x
 • İşletim Sistemi

 • İşletim Sistemi Apple iOS 8
 • Platform Tablet PC
 • Teknik Özellikler

 • Ekstra Özellikler 3G/4G Bağlantı Seçeneği - Entegre Kamera
YORUMLAR ( 1 )
1 Kullanıcı Puanı 1 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 50 - 1 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
Timur Çetin
19.01.2015
çok pahalı hiç mi indiriminiz yok
Bu yorumu beğendiniz mi?
cevap Sayısı : 0
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
iPad Air 2 Apple tarafından geliştirilen iPad Air 2, kullanıcıların diğer tablet bilgisayarlardan beklentilerini yükseltmesine neden olacak gibi.
Yazar: Cenk Atlı 25/11/2014
İlk Bakış

Apple'ın bazen son derece yenilikçi ve hatta devrimci nitelikler taşıyan yeni ürünler piyasaya sürdüğü biliniyor. Fakat, teknoloji devi bazen de artık ikonlaşmış bir cihazını ele alır ve onu her yıl yaptığı bazı geliştirmelerle yeniden piyasaya sürer. Bu da elbette bir ürünün giderek "Mükemmelleştirilmesi" adına atılan son derece önemli adımlar olarak karşılanmalı ve takdir edilmeli. iPad Air modeli, bu anlamda iPad konsepti için son derece büyük bir adımdı. Bir yıl sonra piyasaya sürülen yeni model iPad Air 2'nin ise bir önceki modelden ne kadar uzağa gidebileceği merakla bekleniyordu. iPad Air 2'nin getirdiği yenilikler ve bütün özelliklerine şimdi yakından bakalım.

Tasarım

Yeni iPad Air 2'nin ilk bakışta muhtemelen en çok dikkat çeken tasarım özelliği tabletin hem bir önceki iPad Air'den hem de iPad mini 3 ve iPhone 6'dan daha ince bir cihaz olmasını sağlayan 6,1 mm değerindeki kalınlığı. Sadece bu mobil cihazlardan değil, ortalama bir kalemden, bir dergiden de çok daha ince olduğu görülebilen tablet bu anlamda oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Her ne kadar piyasada daha ince ve daha hafif tabletler bulunsa da, yeni Air halihazırdaki iOS cihazları arasında en ince olanı.

Apple'ın mümkün olduğu kadar ince gövdeye sahip cihazlar üretme konusunda bir hayli takıntılı olduğu biliniyor. iPad Air 2'nin de bu açıdan iPad Air'den bile daha ince bir tablet modeli olma hedefini yerine getirdiğini görüyoruz. Tabletin daha ince olması elbette bir başarı, elde tutarken sağladığı kolaylık açısından oldukça önemli. Diğer yandan genel görünüm açısından yeni iPad Air'in geçen yıl tanıtılan iPad Air kadar çarpıcı değişiklikler getirmediği de fark ediliyor. iPad Air 2, 437 gram ağırlığıyla bir önceki Air modelinden de (469 gram) tam 32 gram daha hafif bir tablet. Bu da hatırı sayılır bir başarı olsa da, 2013'de iPad Air'in kendisinden önceki iPad modeliyle arasındaki fark kadar çarpıcı değil.

iPad Air 2, yine bir önceki Air modelinde görüldüğü gibi son derece etkileyici bir biçime sahip. Tabletin temiz, sağlam bir metal ve cam malzemeden yapılma, keskin bir görünümü var ve elde tutması da oldukça kolay. Ayrıca yine bir önceki tablet modelinde olduğu gibi potansiyel bir kırılma ihtimalini de taşımıyor değil. Bu da her ihtimale karşın cihazı bir kılıfta taşımayı gerektiriyor. iPad Air 2'nin bükülebilen bir cihaz olup olmadığı çok kesin değil. Fakat bu denli ince bir cihaza iyi davranmanız tavsiye olunur.

Altın, gümüş ve uzay grisi olmak üzere üç renk seçeneğiyle gelen tablet bu renklere göre değişen siyah ya da beyaz ekran kenarı camına. Cihazın arka panelinde de göze hoş gelen metal tonlarının olduğu fark ediliyor. Uzay grisinin metali alüminyumun biraz daha koyu hali ve yeni altın renk de hafiften bir bronz görünümünde.

Touch ID & Apple Pay

2013'te piyasaya sürülen iPhone 5S'de karşımıza çıkan ama iPad Air ve iPad Mini'nin mahrum bırakıldğı Touch ID teknolojisinin nihayet iPad Air 2'De yer aldığını görüyoruz. Touch ID'nin tek dokunuşla çalışan parmak izi tanımlama özelliği son derece etkileyici ve cihaz kilidini açma, iTunes işlemleri ve kullanımında ondan avantaj sağlayan bütün diğer uygulamalar açısından da da oldukça işe yarıyor.

iPad Air 2'nin bir diğer önemli yeniliği ise, iPad Mini 3'te de karşımıza çıkan Apple Pay özelliği. Bu yeni özellik kapsamında iPad, tablet kullanıcısının kredi kartı bilgilerini merkezi bir biçimde depoluyor ve tek dokunuşla ödemeler yapması için Apple Pay'e dahil olan uygulamalarda onun kullanımına olanak tanıyor. Bütün bu kurulum sürecinin herhangi bir fazladan efor gerektirmediğini ve oldukça hızlı çalıştığını söyleyebiliriz. Fakat, söz konusu özelliği kullanmak için kredi kartınızın Apple Pay uyumlu olması gerekiyor. Şu aşamada bütün kredi kartlarının bu özellikle uyumlu olmadığını ve özellikten web tabanlı işlemler için de henüz yararlanılamadığını belirtelim. Fakat ilerleyen zamanda geliştirilecek olan uygulamalarla bu sorunların da ortadan kalkacağını tahmin ediyoruz.

Ekran

iPad Air 2'nin 9,7 inç'lik ekranının geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Air modeliyle aynı olan 2048 x 1536 piksel çözünürlüğe sahip olduğunu görüyoruz. Fakat yine de ekranın biraz da olsa daha iyi göründüğünü söyleyebiliriz. Apple'ın cihazın ekranını üstteki cama göre daha ince ve etkili bir şekilde konumlandırarak güçlendirdiği anlaşılıyor. Bu da tıpkı iPhone'larda olduğu gibi ekrana dair bir yakınlık hissi oluşturuyor. Ekran yüzeyinde ayrıca parlamayı önleyen bir kaplama mevcut. Parlamanın tamamen ortadan kalktığını söyleyemeyiz, fakat iç ve dış mekanlarda daha az parlamanın sağlandığı anlaşılıyor. Yeni Air'in ekranında bir önceki modele göre muazzam yenilikler mevcut olmasa da her şeyin biraz da olsa daha iyi göründüğünü söyleyebiliriz. Cihazın IPS LCD özellikli ekranının her inç başına düşen piksel yoğunluğu ise 264 ppi.

Piyasada, çözünürlük ve piksel yoğunluk düzeyi açısından daha yüksek değerlere sahip cihazların olduğu bir gerçek. Bu anlamda, yeni Air bir önceki modelin yarattığı etkiyi oluşturmuyor. Bu yıl iPhone'un yeni modellerinin büyüyen boyutlarını da göz önüne alırsak, bir sonraki yıl için daha büyük ve daha yüksek çözünürlüklü iPad'lerin beklentisi içinde olabiliriz. Fakat şimdilik bu ekran özelliklerinin de oldukça yeterli olduğunu ekleyelim.

Kamera

iPad'le ciddi ciddi profesyonel bir biçimde fotoğraf çeken ve video kaydeden kullanıclara şaşırıyor olabilirsiniz, fakat bu onların hâlâ orada oldukları gerçeğini değiştirmiyor. iPad Air 2'nin 8 megapiksel çözünürlüklü iSight ana kamerası, bir önceki Air modelinin 5 megapiksellik kamerasından farkedilebilir oranda daha başarılı. Slow-mo, time lapse ve daha iyi yüz tanıma özellikleri cihazın daha iyi bir kamera deneyimi sunmasını sağlıyor. Tablette, iPhone 6 ve 6 Plus'dakine benzer olarak A8X işlemcisi aracılığıyla gelişmiş bir görsel sinyal işlemcisinin de olduğunu görüyoruz. Kameranın yine bir flaş desteğinin olmadığını belirtelim, fakat eldeki yenilikler bunun görmezden gelinmesini sağlayacak kadar fazla.


Cihazın ön tarafında yer alan 1,2 megapiksel çözünürlüklü, gelişmiş FaceTime kamerası en kullanışlı geliştirmelerin olduğu alanlardan birisi. Yalnızca 1,2 megapiksel olsa da, daha iyi bir karşıtlık, düşük ışıkta fotoğraf çekebilme özelliği sunması, yeni f2.2 diyaframına sahip olması ve genel olarak çok daha net FaceTime sohbetlerine ve daha kaliteli selfie'lere olanak tanıyor.

Performans

iPad Air 2 geriye kalan bütün iPhone ve iPad modellerinden daha yüksek bir performans sağlayan bir işlemciye sahi. iPad Air 2'nin yeni A8 işlemcisi iPhone 6 ve 6 Plus'daki A8 işlemciye göre ekstra grafik gücü vadediyor. Dahası, yeni iPad modeli güçlendirilmiş, 2 GB değerinde RAM desteğiyle geliyor. Bu değer daha önceki iPad Air modelinin RAM desteğinin iki katı.

Cihazın sahip olduğu işlemci performansının iPhone 6, 6 Plus ve bir önceki iPad Air modelinden hatrı sayılır bir biçimde daha yüksek olduğu anlaşılıyor. Nvidia Shield Tablet gibi bazı Android tablet modellerinin daha iyi 3D grafik performansı sergilediği fark edilse de, iPad Air 2'nin açık ara en iyi iOS grafik performansını sergilediğini belirtelim. Cihazın işlemci gücü, A7 işlemcinin iki katı kadar olmasa da bu değere bir hayli yakın. iOS işletim sistemi genellikle fazla sayıda çoklu görevlere olanak tanımıyor fakat, yeni iPad Air modeli bu algıda da bir değişiklik yaratabilir. Ortalama iPad kullanıcıları cihazın sağladığı performansın sınırlarına ulaşamayabilirler fakat iPad Air 2'nin profesyonel fotoğraf editörleri ya da sağlam iPad oyuncuları için eşi benzeri olmayan bir tablet olduğu ortada. Cihazın işlemci gücü iPad Mini 3'ün değişmeden kalan A7 işlemcisinden bir hayli yüksek. Yalnızca video oynatmak, yazı yazmak ve bazı oyunlar oynamakla ilgilenen ortalama bir iPad kullancıysanız, iPad Air 2'nin bu ekstra gücüne ihtiyacınız olmayabilir.

Depolama

iPad Air 2'nin 128 GB boyutunda bir dahili depolama alanıyla geldiği anlaşılıyor. Apple, bu versiyonla birlikte, daha düşük fiyat etiketlerine sahip olan 16 GB ve 64 GB boyutunda da dahili depolama alanları sunan diğer versiyonları da piyasaya sürüyor.

Batarya

Apple, iPad Air 2'nin batarya ömrününün tıpkı bir önceki iPad Air modelinde olduğu gibi 10 saat olduğunu belirtiyor. Söz konusu batarya değerinin bir önceki yılla aynı olmasının kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte 10 saatlik batarya ömrünün de artık birçok tablet ve hatta dizüstü bilgisayar için de çok da sıradışı olmadığını ekleyelim. iPad Air 2, ortalama bir kullanımın sonunda rahatlıkla bir gün boyunca dayanabiliyor.

Sonuç

iPad Air 2'nin yine son derece etkileyici bir görünüme sahip olduğu açıkça fark ediliyor. Cihaz, bir önceki iPad Air modeline göre muazzam değişiklikler getirmiyor olsa da, gövdesinin hatırı sayılır bir oranda daha ince olması oldukça önemli bir gelişim.

En az birkaç yıl boyunca kullanabileceğiniz bir iPad satın almak istiyorsanız, Air 2'nin bu anlamda en iyi performansı sunan model olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Cihazın işlemci hızı son derece etkileyici. Fakat yine de gerçekten bu kadar hızlı ve yüksek performansa sahip bir işlemciye ihtiyacınız olup olmadığına iyi karar vermelisiniz. iPad'ler yıllarca dayanabilen tabletler ve en son çıkan modeli almak için de çok ısrarlı davranmanıza gerek yok.


Diğer yandan, Touch ID ve Apple Pay gibi iki önemli yeniliğin de oldukça cezbedici olduğunu da eklemek gerek.

Cenk Atlı 25/11/2014
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Apple Tablet Pc