iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
1 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Serdar Irmak 19.01.2015
Mükemmel bir notebook
Cevap Yaz

Toshiba Satellite P50-A-14H Laptop / Notebook

Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11 Başladı
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
YORUMLAR ( 1 )
1 Kullanıcı Puanı 1 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 50 - 1 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
Serdar Irmak
19.01.2015
Mükemmel bir notebook
Bu yorumu beğendiniz mi?
cevap Sayısı : 0
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Toshiba Satellite P50-A En önemli dizüstü bilgisayar üreticisi firmalardan biri olan Toshiba'nın Satellite serisinin en güçlü modellerinden biri olan Satellite P50-A'nın tasarımındaki sağlamlık hissiyle de dikkat çekiyor.
Yazar: Cenk Atlı 24/12/2014

İlk Bakış

En önemli dizüstü bilgisayar üreticilerinden biri olan Toshiba'nın, Satellite serisinin en güçlü modellerinden biri durumundaki Satellite P50-A tasarımındaki sağlamlık hissiyle de dikkat çekiyor. Sahip olduğu etkileyici donanım özellikleri sayesinde bir masaüstü bilgisayarın yerine rahatlıkla geçebilecek altyapıya sahip olan cihazın özelliklerine biraz yakından bakalım.

Tasarım

Toshiba Satellite P50-A ilk bakışta, fırçalanmış metal görünümündeki yüzeyiyle oldukça dikkat çekici bir dizüstü bilgisayar. Diğer yandan, cihazı biraz daha yakından incelediğimizde boyutları ve ağırlığı itibariyle biraz hantal yapıda bir ürünle karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor. 377,5 mm genişliğinde, 244 mm yüksekliğinde ve 25,80 mm kalınlığında olan cihaz 2,4 kg'dan başlayan bir ağırlığa sahip. Bununla birlikte cihazın üzerinde iyice çalışıldığı belli olan tasarım çizgisi bu boyutları ve ağırlığını başarılı bir biçimde dengeliyor.

Söz konusu boyutları ve ağırlığı itibariyle, Satellite P50-A'ya bir ultrabook ya da tablet muamelesi yapmak pek olanaklı değil. Cihaz, çantaya atılıp her yere zorlanmadan götürmek için biraz fazla ağır ve büyük. Kullanıcıların, Satellite P50-A'yı masaüstü bilgasayarın bir alternatifi, iş odaklı ve iyi bir oyun performansı sunan bir cihaz olarak değerlendirmesinde yarar var.

Ekran

Toshiba Satellite P50-A'in en iddialı olduğu alanlardan birisi cihazın ekranı. TruBrite Full HD TFT özellikli ve LED arka aydınlatma özelliğine sahip 15,6 inç boyutundaki bu etkileyici ekran 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde. Ekran parlaklığı ve renk canlılığı açısından son derece üst düzey bir performans sunan ekran ayrıca 8 ms tepki süresine sahip.

Satellite P50-A'nın ekranının bazı olumsuzlukları da yok değil. Bunlardan en önemlisi, ekranın görüş açılarında yaşadığı sıkıntı. Ekrana olabildiğince karşıdan ve dik açıyla bakıldığında doğal olarak en iyi görüntü kalitesi elde ediliyor. Bunun yanında, bu açı biraz değiştirildiğinde görüntü kalitesinin biraz düştüğü fark ediliyor. Fakat, en nihayetinde cihazın oldukça başarılı bir ekrana sahip olduğu açıkça görülüyor. Windows işletim sistemi üzerindeki temel işlevleri yerine getirirken ve film izlerken beklentileri fazlasıyla karşılayan ekran grafik çalışmaları yaparken ve oyun oynarken de yeterli bir altyapı sağlıyor. Diğer yandan, ekranın dokunmatik özellikte olmadığını da ekleyelim.

Performans

Üst düzey bir dizüstü bilgisayar olan Toshiba Satellite P50-A'da dördüncü nesil Intel Core i7-4700MQ işlemcinin tercih edildiğini görüyoruz. Söz konusu işlemcinin normalde 2,4 GHz olan hızının Intel'in Turbo Boost teknolojisi aracılığıyla 3,4 GHz'e yükseltilebiliyor.

Satellite P50-A'nın NVIDIA GeForce GT 745M ekran kartı 4096 MB VRAM, CUDA ve Optimus teknolojilerini taşıyor. Söz konusu ekran kartı özelliklerinin grafik özellikleri açısından oldukça yeterli olduğu söylenebilir. Söz konusu teknolojilere sahip ekran kartı cihaz üzerinden, yüksek kapasiteli oyunların rahatça oynanmasını sağlıyor. Bununla birlikte Adobe Photoshop, Premier gibi programlar da söz konusu grafik desteği sayesinde sorunsuz bir biçimde çalışıyor.

Toshiba Satellite P50-A'nın 8 GB değerinde RAM desteği bulunuyor. Cihazın 1 TBA kapasiteye sahip 5400 rpm Serial ATA sabit disk sürücüsünün Slim DVD Super Multi sürücü özelliği DVD üzerinden film izleme ya da DVD üzerinde dosya saklama olanağı sağlıyor.

Kullanım

Toshiba Satellite P50-A, 15,6 inç boyutunda ekrana sahip olan bir dizüstü bilgisayar olarak geniş bir alana yayılan klavye takımına sahip. Klavye üzerindeki sayısal tuşların sağ tarafta yer aldığı görülüyor. Ayrıca bir sayısal tuş bölümü, Türkiye'deki bilgisayar kullanıcıları tarafından da özellikle tercih edilen bir unsur. Bu anlamda, Satellite P50-A'nın bu özellikteli klavyeleri tercih edenler için avantajlı bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Yeterince derin ve yumuşak bir dokuya sahip ada tipi tuşlar yazı yazma deneyimini olabildiğince kolaylaştırıyor.

Touchpad'in oldukça büyük bir alanı olduğu fark ediliyor. Bu önemli bir komfor sağlasa da, aynı şeyi tepkisellik açısından söyleyemiyoruz. Biraz düşük seviyeli bir tepkiselliği olan touchpad, tıklayarak kullanıldığında ise aşırı hassas bir yapıya sahip. Bu da cihazın touchpad üzerinden kullanımının genel olarak yeterince başarılı olmamasına neden oluyor.

64-bit destekli Windows 8.1 işletim sisteminin Update 1 güncellemesiyle gelen bilgisayar; ayrıca Toshiba tarafından yüklenen Desktop Assist, Display Utiliy, Eco Utility, Function Key, MediaPlay, PC HealthMonitor ve System Settings gibi oldukça işlevsel uygulamalara da sahip.

Bağlantı

Toshiba Satellite P50-A'nın Ultra HD formatı destekleyen, dolayısıyla 4K TV'lerle uyumlu çalışabilen bir HDMI porta sahip. 2 adet USB 2.0 ve 2 adet USB 3.0 girişi olan bilgisayarın ayrıca Gigabit Ethernet, Memory Card SD yuvası da bulunuyor. Satellite P50-A'nın USB 3.0 portlarından birinin sahip olduğu USB Sleep-and-Charge özelliği sayesinde bilgisayar kapalıyken bile güç alıp diğer cihazlarınızı şarj etmeniz mümkün.

Batarya

Toshiba Satellite P50-A'da dört hücreli, lityum iyon bir batarya mevcut. 3,5 saate kadar çalışma olanağı sağlayan bataryanın özellikle Ultrabook'ların çalışma süreleriyle karşılaştırıldığında biraz düşük bir kapasitede olduğunu söyleyebiliriz. Yine de, bu modelin gittiğiniz her yere götürebileceğiniz bir bilgisayardan çok, bir masaüstü bilgisayar alternatifi gibi değerlendirilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor. Söz konusu batarya kapasitesi bu açıdan ele alındığında aslında oldukça makul.

Sonuç

Toshiba Satellite P50-A, son derece iyi bir görüntü kalitesi ve yüksek bir işlemci performansı sunan üst düzey bir dizüstü bilgisayar. Profesyonel kullanım açısından ve oyun deneyimi anlamında kullanıcıları yolda bırakmayan bir Windows dizüstü bilgisayar olan Satellite P50-A; ekran izleme açıları ve batarya kapasitesi noktasında bazı eksiklikleri olsa da genel oalrak beklentileri karşılayan bir model.

Cenk Atlı 24/12/2014
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Toshiba Dizüstü Bilgisayar