iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Bu Ürünün Diğer Seçenekleri
Toshiba Satellite C55-A-1NU Laptop / Notebook
Puan Ver GÖNDER

Toshiba Satellite C55-A-1NU Laptop / Notebook

Tüm Dizüstü Bilgisayarlar En Uyguna n11.com'da!
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 4 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 15.6 inch
 • Ekran Kartı NVIDIA GeForce 710M
 • İşlemci Tipi Intel Core i5 2.5 GHz
 • Sabit Disk 750 GB - 5400 RPM - SATA
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Free Dos
 • Optik Sürücü Özellikleri

 • Optik Sürücü DVD+/-RW
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Toshiba Satellite C55-A Toshiba'nın Satellite C55-A modeli kağıt üzerinde özellikle donanım ve işlemci değerleriyle özellikle temel kullanım açısından değerlendirildiğinde dikkat çekici bir imaja sahip. Fakat cihazın görmezden gelinmemesi gereken bazı önemli eksiklikleri de yok değil. C55-A hakkında daha net bir fikre sahip olmak için cihazın özelliklerine biraz daha yakından bakalım.
Yazar: Cenk Atlı 20/02/2015

Toshiba'nın Satellite C55-A modeli kağıt üzerinde donanım ve işlemci değerleriyle özellikle temel kullanım açısından değerlendirildiğinde, dikkat çekici bir imaja sahip. Fakat cihazın görmezden gelinmemesi gereken bazı önemli eksiklikleri de yok değil. C55-A hakkında daha net bir fikre sahip olmak için cihazın özelliklerine biraz daha yakından bakalım.

TASARIM VE BAĞLANTI

C55-A, Toshiba'nın Satellite serisinin diğer modelleriyle görünüm itibariyle büyük benzerlikler taşısa da yine de bazı noktalarda farklılıklarıyla da dikkat çekiyor. Dört ayrı renk seçeneği olan cihazın beyaz modelinin plastik kasasının belli belirsiz de olsa Air'den önceki eski Macbook'ları hatırlattığını söyleyebileceğimiz cihazın gövdesinin alt kısmında siyah plastiğin tercih edildiğini görüyoruz. Ses çubuğunun üstünde, klavyenin altında yer alan Toshiba logosu, onun altındaki 'Satellite' ibaresi ve Intel Core i5 logolarının oldukça minimalist bir anlayışla yerleştirildiği fark ediliyor.

Tıpkı eski Macbook'larda olduğu gibi beyaz plastik biraz ucuz bir his yaratsa da dayanıklı olduğu çok açık. Bununla birlikte bütün bu beyaz plastiğin lekelenmeden ne kadar uzun süre dayanabileceği de ayrıca bir soru işareti. Tasarımdaki beyaz plastik tercihinin, çoğunlukla fırçalı alüminyum malzemenin kullanıldığı ürünlerin doldurduğu dizüstü bilgisayar piyasasında sıradışı bir görünüm oluşturduğuna şüphe yok. Fakat kullanımda verdiği his itibariyle bunun yeterince yüksek bir kalite sunmadığını ekleyelim.

15,6 inç ekranlı ve 2,3 kg ağırlığındaki cihazın tahmin edileceği üzere bağlantı noktalarına ve hatta bir DVD sürücüye ayrıcak epey yeri olduğu görülüyor. Sürücünün yanında üç adet USB portuna, kulaklık ve mikrofon girişlerine, HDMI portuna ve bir kart okuyucusuna sahip olan bilgisayarın VGA ve ethernet portu da bulunuyor.

EKRAN

C55-A'dan daha önce piyasaya sürülen Satellite modellerinin ekran kaliteleri, beklentileri ne yazık ki yeterince karşılayamamıştı. P50t'nin ekranı yüksek çözünürlüklü olsa da, olması gerektiği kadar keskin bir görüntü sunmuyordu ve S50t'nin de düşük bir ekran çözünürlüğü vardı. C55-A'nın ekranının da S50t'nin sahip olduğu 1366 x 768 piksel çözünürlüğünde olduğunu görüyoruz. 15,6 inç boyutundaki ekranın kenarlara doğru biraz uzatılmış gibi bir havası var ve görüntü keskinlik açısından tatmin edici değil.

Ekranın ayrıca dokunmaktik özelliği de bulunmuyor. Cihazın sahip olduğu fiyat etiketi göz önünde bulundurulursa bu çok da ciddi bir eksiklik olarak düşünülmemeli fakat yine de kullanıcıların Windows 8'in bazı önemli özelliklerinden mahrum olacağı unutulmamalı.

Ekran renklerinin yeterince canlı olmadığı anlaşılsa da parlaklığın ve izleme açılarının makul bir düzeyde olduğu anlaşılıyor. Belirli bir noktadan sonra ekran çok fazla yansıtmalı bir hale gelmeye başlasa da yeterince rahat bir izleme açısı mevcut.

DONANIM VE PERFORMANS

Bu incelemede ele aldığımız Satellite C55-A-12U modelinin performansının makul olduğunu söyleyebiliriz. Modelin sahip olduğu fiyat etiketinin, kullanıcılara gayet iyi özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayar sunduğunu görüyoruz. 8GB RAM, i5 işlemci bilgisayarın standart ofis uygulamalarını son derece başarılı bir biçimde ve neredeyse hiçbir yavaşlama olmadan yerine getirmesini sağlıyor. Diğer yandan bir SSD'nin yokluğu performansı önyükleme, yeniden başlatma gibi alanlarda olumsuz yönde biraz etkilese de fiyat/performans açısından bu olumsuzluğun tamamen mazur görülebileceğini belirtelim.

Toshiba Satellite C55-A, yapılan bencmark testlerinde etkileyici olmasa da makul bir performans sergiledi. Çok daha düşük bir fiyata sahip olan HP Touchsmart Sleekbook 15'i ikiye katlayan bir performans sunan Toshiba Satellite S50t'in de biraz önünde olduğunu gösterdi. 

Daha büyük Satellite modellerinin sahip olduğu Nvidia grafik kartlarıyla karşılaştırıldığıda oyun performansı açısından C55-A'dan elbette fazla bir şey beklememek lazım. Cihaz bu anlamda 3D testlerinden bir dizüstü bilgisayar için hiç de fena olmayan sonuçlar alsa da, Satellite S50t ve P50t'nin bir hayli gölgesinde kalıyor.

KLAVYE, TOUCHPAD VE BATARYA

Toshiba Satellite C55-A'nın klavyesinin daha önceki Satellite modellerinde de olduğu gibi hayli sağlam bir yapısının olduğu anlaşılıyor. Klavyenin tuşlarının bu defa beyaz renkte olduğunu görüyoruz, bu da elbette zaman içerisinde lekelerin daha çok belli olacağı anlamına geliyor. Diğer yandan tuşların bir arka aydınlatma desteği de bulunmuyor. Fakat hızlı yazma ve keskin vuruş anlamında oldukça sağlam bir klavye alanıyla karşı karşıya olduğumuzu ekleyelim.

Cihazın touchpad'inin ortanın solunda ve space çubuğunun tam altında yer aldığını görüyoruz. Bunun da en büyük nedeni elbette sayısal klavyenin sağ taraftaki alanda fazla boşluk bırakmaması. Bu durum halen birçok kullanıcı için alışılması kolay olmayan bir yenilik ve dolayısıyla kullanıcıların kafasında satın almadan önce bazı soru işaretlerini doğurması da olası. Bununla birlikte touchpad üzerindeki hareket kabiliyetinden yüzden yüz bir verim almanın da mümkün olmadığı görülüyor.

Toshiba'nın yukarıda da bahsi geçen diğer iki Satellite modelinde olduğu gibi C55-A'da da biraz zayıf kaldığı noktalardan birisi de batarya ömrü. Cihazın bataryası Satellite S50t'nin iki buçuk saatlik dayanma süresi kadar zayıf olmasa da bu süreyi çok da artıramıyor. Söz konusu batarya ömrünün cihazı piyasadaki dizüstü bilgisayarlar arasında en çok aşağı çeken özelliklerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

SONUÇ

Toshiba Satellite C55-A, oldukça düşük bir fiyat etiketine sahip ve renkli bir dizüstü modeli olarak dikkat çekiyor. Cihazın en önemli eksikliği batarya ömrünün beklentilerin oldukça altında kalması. Profesyonel ve yoğun bir kullanım için doğru bir tercih olmayabilir fakat öğrenci ve aile bilgisayarı olarak doğru bir tercih olacaktır.

Cenk Atlı 20/02/2015
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Toshiba Dizüstü Bilgisayar