iştirakidir.
5.176 - 5.736 TL (4 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Toshiba Portege R30-A-112 Laptop / Notebook

5.176,62 - 5.736,10 TL (4 Fiyat Seçeneği)
Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11 Başladı
 • Daha Fazla Göster (-29) Gizle
İLGİLİ TEKLİFLER
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 8 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 13.3 inch
 • Ekran Kartı Intel HD Graphics 4600
 • İşlemci Tipi Intel Core i5 2.6 GHz
 • Sabit Disk 256 GB - SSD
 • Ekran Özellikleri

 • Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Microsoft Windows 7 Professional
 • Optik Sürücü Özellikleri

 • Optik Sürücü DVD Super Multi
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Toshiba Portege R30 A 112 Mobil odaklı bilgisayarın güçlü bir performansa sahip olması halindeki ihtiyaçlar noktasında ise seçenekler arasında Japon teknoloji şirketi Toshiba’nın Portege R30-A-112 adlı modeli giriyor.
Yazar: Ferhat Verdi 20/05/2015

Hafif ve küçük bir dizüstü bilgisayar kullanmanın sağlayacağı sayısız faydadan biri de sizi hemen her yerde bir şekilde dijital dünya ile bağlantıda tutabilmesi. Günümüzde sadece Wi-Fi noktaları değil, akıllı cihazların Hotspot özelliği sayesinde de her an internet bağlantısı sağlanabiliyor. Mobil odaklı bilgisayarın güçlü bir performansa sahip olması halindeki ihtiyaçlar noktasında ise seçenekler arasında Japon teknoloji şirketi Toshiba’nın Portege R30-A-112 adlı modeli giriyor.

Bu modelin birçok avantajı beraberinde taşıdığı görülürken, iddialı fiyat etiketini ne özellikleri ile ölçüde karşıladığı sorusu ise bu incelemenin konusu. Toshiba Portege R30-A-112 modelini tasarımdan donanım özelliklerine kadar geniş bir çerçevede mercek tutacağız. Bakalım ilgili model ne kadar başarılı?

Tasarım

Toshiba Portege R30-A-112, 13 inç ekrana sahip ve 1,5 kg ağırlığında bir dizüstü bilgisayar. Sınıfının en hafif ve en zarif alternatiflerinden biri olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz. Magnezyum kasası ile birlikte yüksek malzeme kalitesini hemen her detayında yaşatıyor. Görsel olarak şık ve kullanımı da keyifli bir model algısına yol açıyor.

Üründe ekran çerçeveleri özellikle sağ ve sol kısımlarda bir hayli ince, bununla birlikte üst ve alt kısımların kalınlıklarının, 13 inç ekranlı model grubunun ortalamalarının yansıttığı görülüyor. Ekranın üst kısmında Web cam ve sol altında Toshiba logoları yer alıyor. Kenarlarındaki ekran menteşeleri ile ön panelle ekran bağlantısı sağlanıyor.

Ön panelde touch pad haricindeki bölgelerin aynı renkte olduğunu görüyoruz. Tuş takımı oldukça stilize bir görünüm sergiliyor. Mavi renkteki imleç kontrolörü, Space ve Shift gibi tuşların büyük tasarımları dikkat çekiyor. Tuş aralıkları oldukça iyi, ayrıca tuş aralıkları da başarılı bir tasarlanmış. Genel olarak kullanımı keyifli, malzeme kalitesi üst seviyede bir klavye ile karşı karşıyasınız.

Üründe touch pad, metal rengi ile farklı bir estetik unsur durumunda. Onun için Toshiba Portege R30-A-112’nin en gösterişli noktası da diyebiliriz. Kullanımı da oldukça konforlu, dokunmatik hissiyatı yüksek; tepki süresi mükemmel ve genişliği de gayet iyi. Toshiba Portege R30-A-112’nin çoklu medya okuyucusu, kart okuyucusu, 3 adet USB 3.0, VGA ve bir adet de HDMI girişi bulunuyor.

Baslarıyla dikkat çeken stereo hoparlörleri ile size iddialı bir ses sunumu yaşatan Toshiba Portege R30-A-112, çağdaş kablosuz teknolojileriyle de öne çıkıyor. 802.11 ac+agn Wi-Fi standardına sahip olan ürün, bu sayede daha verimli bir kablosuz internet bağlantısı vaat ediyor. Bluetooth 4.0 yerine Bluetooth 4.1’in kullanılmaması ise bu kadar artı puan arasında alınan küçük bir eksi puan durumunda.

Donanım

Modelin donanımsal özelliklerinde tam manasıyla hız üzerine kurgulanmış. 3.30 GHz hızına ulaşan 4. Nesil Intel Core i5 işlemci, 8 GB DDR3 RAM, 256 GB SSD, 1699 MB’a kadar Intel HD Graphics 4600 ekran kartı üründeki donanımın çekirdeğini oluşturuyor. RAM kapasitesi 16 GB olan model, güçlü grafik gerektiren işlerin üstesinden kalkabilecek yeterliliğe sahip.

Güncel oyunların birçoğunun yüksek grafik ayarlarda oynanabildiği Toshiba modelinde belki de en büyük handikapı, 1366 x 768 piksel çözünürlüklü ekranı. Bu noktada donanımı en iyi şekilde desteklemek adına daha yetenekli bir ekran çözümü sunulabilirdi. Bununla birlikte bunun sadece ‘küçük’ bir eksi olarak değerlendirilebilmesi de mümkün. Temelde güçlü donanıma ve sınıfı için yoğun olarak kullanılan bir ekran formuna sahip Toshiba Portege R30-A-112.

Sonuç

Windows 7 ön yüklü gelen model, Windows 8.1 Pro DVD’sini de kullanıcısına sunuyor. Böylelikle Windows 8.1 Pro’nun hızlıca yüklenebilmesi mümkün oluyor. Bu yönüyle de hoş bir esneklik sunuyor Toshiba Portege R30-A-112. Üründe şarj dayanıklılığı da oldukça etkileyici; 6 saate varan süreler boyunca kullanıma olanak tanımasıyla bu model, kullanıcısının uzun süre kablolardan uzak şekilde mobil halde kalmasının önünü açıyor.

Ferhat Verdi 20/05/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Toshiba Dizüstü Bilgisayar