iştirakidir.
Puan Ver GÖNDER

Sony Vaio SVF1521NST/B Laptop / Notebook

Tüm Dizüstü Bilgisayarlar En Uyguna n11.com'da!
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 4 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 15.5 inch
 • İşlemci Tipi Intel Pentium
 • Sabit Disk 500 GB - 5400 RPM - SATA - HDD
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Microsoft Windows 8
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Sony Vaio SVF1521NST/B Japon teknoloji şirketi Sony’nin giriş seviyesinin üzerindeki dizüstü bilgisayar modellerinden Vaio SVF1521NST/B’yi test merkezimizde ağırlıyoruz…
Yazar: Ferhat Verdi 22/05/2015

Japon teknoloji şirketi Sony’nin giriş seviyesinin üzerindeki dizüstü bilgisayar modellerinden Vaio SVF1521NST/B’yi test merkezimizde ağırlıyoruz…

Dizüstü bilgisayar tercih aşamalarında giriş seviyesi modellerle orta seviye performanslı modeller arasında ilginç bir ürün kategorisi söz konusudur. Uygun fiyatlı ama çok düşük seviye performansa sahip dizüstü bilgisayarlar yerine düşük bir bütçe artırımı ile daha iyi modellere erişilebilmektedir. Sony’nin Vaio serisinin ilgi çekici modellerinden SVF1521NST/B’de bunlar arasında yer alıyor.

Giriş/orta seviye arasındaki modelde donanım özellikleri tam olarak orta seviye açısından başlangıç düzeyinde. Güncel olmayan işlemci ve diğer bileşenlerin elbette ki en önemli sonucu, nispeten uygun bir fiyat etiketine ürünlere sahip olunmasıdır. 15.5 inç ekranlı dizüstü bilgisayar tasarımı ve donanımına dair detaylarla konuğumuz oldu. Tasarım özellikleri ile başlıyoruz.

Tasarım özellikleri

Vaio SVF1521NST/B ekran kapağının altında gayet şık bir şekilde sizi karşılıyor. Ekran çerçevesi alt kısım hariç ince bir yapıda. Ekran menteşeleri güven veriyor ve ön panelde klavye tuşları ile touch padin bıraktığı intiba da gayet olumlu. Touch pade dokunmaya başladığınızda rahat kullanım dikkat çekmesine karşın malzeme kalitesindeki düşüklük fark ediliyor.

Tuşlar, bunun haricinde oldukça iyi; birbirleri arasındaki mesafe yeterli ve yazmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca tuş yükseklikleri de gayet yeterli düzeyde. Touch padin malzeme kalitesi iyi değil, kullanımı da daha iyi olabilirdi. Ürünün 2 adet USB 3.0’a sahip olması önemli bir artı. Ek olarak bir USB 2.0 ve optik sürücü de bulunuyor. Ayrıca gayet güçlü bir web cam’in de modelin üzerinde yer aldığını belirtelim.

Kamera Exmor teknolojisine sahip ve HD çözünürlükte görüntü sağlıyor. Üründe tasarımda malzeme kalitesinin düşüklüğüne karşın kullanışlılık sizi tatmin ediyor. Peki donanım özellikleri nasıl?

Donanım özellikleri

Vaio SVF1521NST/B modelinde Intel Pentium işlemci var. Eski bir işlemci türü ve 1.80 GHz’lik saat hızına ulaşsa da performans Intel Core i3 seviyesinde değil. Kaldı ki biraz daha bütçe ayırarak daha performanslı bir model tercih edilebilir. Tercih sizin.

Işlemcinin ardından diğer özelliklere bakıldığında paylaşımlı Intel imzalı ekran kartı, 4 GB DDR3 RAM ve 500 GB HDD öne çıkıyor.  Ekranın çözünürlüğü 1366 x 768, görüntü sunumu oldukça iyi ve multimedya deneyimine artı değer katmayı başarıyor.

Ekranda siyah-beyaz dengesi, renk aralığı, doygunluğu ve parlaklık gibi alt özelliklerde de kalite övgüyü hak ediyor. Üründe stereo hoparlörlerin ses performansı da gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Sesler, fiyat kategorisi baz alınacak olursa oldukça net.

Sonuç

Sony, bu ürün modelinde internet kullanıcılarını hedefliyor. Ayrıca film izlemekten hoşlanan kimseler için de uygun fiyatlı bir seçenek durumunda. Buna karşın oldukça sınırlı bir grafik performansı söz konusu. Vaio SVF1521NST/B modelinde karar kılınmadan diğer alternatiflere de göz atmakta fayda var.

Ferhat Verdi 22/05/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Sony Dizüstü Bilgisayar