iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
 • Ağ Tipleri

 • Veri Protokolü Wireless 802.11b/g/n
 • Ana Özellikler

 • Bellek 8 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 12.5 inch
 • Ekran Kartı Intel HD Graphics 4400
 • İşlemci Tipi Intel Core i7 1.8 GHz
 • Sabit Disk 256 GB - SSD
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • Görünüm

 • Ağırlık 1.6 kg
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Microsoft Windows 8.1
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Lenovo Yoga 20CD0038TX Tabletlerin 2000’lerin ikinci yarısında ortaya çıkışı ve yükselişi ile birlikte çok şey değişti. Mobil cihazlara farklı bir bakış açısı getiren bu teknoloji ürünlerinde temel faktörler geniş ekran, ekrana dokunabilme ve kolaylıkla taşınabilme özellikleriydi.
Yazar: Ferhat Verdi 21/05/2015

Tabletlerin 2000’lerin ikinci yarısında ortaya çıkışı ve yükselişi ile birlikte çok şey değişti. Mobil cihazlara farklı bir bakış açısı getiren bu teknoloji ürünlerinde temel faktörler geniş ekran, ekrana dokunabilme ve kolaylıkla taşınabilme özellikleriydi. Bu özelliklerin tablet formunun dışına çıkıp dizüstü bilgisayarlara da yansıdığı görüldü. Özellikle Lenovo’nun bu alanda birçok yeni model duyurduğunu biliyoruz.

Şirketin ‘Thinkpad Yoga’ adını alan serisine dair modellerinde bir tür tablet-dizüstü bilgisayar füzyonu ile karşılaşılırken söz konusu ürün gamının en yeni modellerinden biri de, Yoga 20CD0038TX model ismi ile karşımıza çıktı. Bu 12,5 inç dokunmatik ekranlı, ilgi çekici tasarımlı ve bir hayli yetenekli modeli detaylı olarak inceledik. İlk olarak tasarımına değinecek, ardından da donanım özellikleri ile devam edeceğiz. İşte başlıyoruz; Yoga 20CD0038T’e yakından tanımaya hazır olun…

Tasarım

Lenovo’nun bu modelinde ekranın yaklaşık 270 derece civarı bir açıya kadar açılabilmesi söz konusu. Bu ekran menteşesi özelliğinin beraberinde getirdiği sonuçlar ise dizüstü bilgisayarın farklı şekillerde konumlandırılarak kullanımı. Örneğin ekranını tamamen ters döndürerek, Yoga 20CD0038TX’yi bir ekran olarak kullanabiliyorsunuz.

Klavye bu durumda ekranın tam olarak arkasında kalıyor ve sizi de bir nevi stant üzerinde konumlandırılmış bir ekran tasarımı karşılıyor. Ürünün farklı açılarda konumlandırıldığında ekranın yönü de değişiyor. Bu özel yetenek sayesinde dizüstü bilgisayarınızı farklı görüş açıları ile kullanabilmeniz mümkün. Elbette klasik bir dizüstü bilgisayar olarak da kullanılan Yoga 20CD0038TX’de ekranın gövdeden ayrılması şeklinde bir durum ise söz konusu değil. Bu tür modellerin mevcut olduğunu da hatırlatalım. 12,5 inç ekranlı modelin ekran çerçevesi de oldukça zarif bir görünüme sahip. Ön panelde ise sizi yüksek bir malzeme kalitesine sahip tuş takımı ve touch pad karşılıyor.

Tuş takımında ayrıca imleci hareket ettirmeye yarayan bir de kırmızı renkli kontrol bulunuyor. Lenovo’nun birçok modelinde görmeye alışık olduğumu bu kontrol noktası, touch pad yerine ikinci bir imleç kontrolüne olanak tanıyor. Modelin tuşlarında malzeme kalitesinin gayet iyi olduğunu belirtmiştik; tuşlar arasındaki mesafe iyi, tuş yükseklikleri de kullanımda size kolaylık tanıyacak düzeyde başarılı. Ürünün touch pad’i ise kısa bir alışma süresi ile sizi baş başa bırakacak türde; çünkü dokunulduğunda parmağınızın kolaylıkla kayabileceği bir yüzeye sahip değil.

Donanım

Yoga 20CD0038TX’in tasarımının ve mobilite faktörünün fiyat etiketinde bir numaralı etkenler olduğunu belirtmemiz gerekli. Yani bu fiyata bu donanım olur mu sorusundan önce, bu fiyata aslında çok farklı özellik ve tasarımın, iyi bir donanım eşliğinde sunulduğunu baştan belirtmemiz gerek. Yoga 20CD0038TX’de 4. nesil Intel Core i7 işlemci kullanılmış. Bu işlemcinin saat hızı 3,5 GHz seviyelerine gelemiyor; en fazla 3.0 GhZ’lık Turbo Boost sonrası hıza ulaşabiliyor.

Full HD dokunmatik ekranla gelen Yoga 20CD0038TX’de ayrıca paylaşımlı Intel HD Graphics 4400 kullanılmış. Güncel bir grafik yapısı olan bu Intel çözümünün yanı sıra 8 GB’lık maksimum bellek kapasitesi tam dolu halde sunuluyor.

Sonuç

Tamamen SSD çözümü ile gelen Yoga 20CD0038TX’in donanım kapasitesi 256 GB. Genel olarak hızlı ve performanslı bir donanım yapısı sizi karşılıyor. Üründe açılma-kapanma süreleri oldukça hızlı; aynı zamanda zorlu kullanımlarda da sonuçlar muazzam derecede iyi. Bu Lenovo modelinde işletim sistemi Windows 8.1 Pro ve klasik Windows 8.1’e göre çok daha geniş bir yetenek yelpazesi de böylelikle kullanıcılara sunulmuş oluyor.

Ferhat Verdi 21/05/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Lenovo Dizüstü Bilgisayar