iştirakidir.
Ana Sayfa > Bilgisayar & Yazılımlar > Donanım > Dizüstü Bilgisayar > Lenovo Dizüstü Bilgisayar >
3.358 - 3.358 TL (1 Fiyat Seçeneği)
1 Yorum
Puan Ver GÖNDER
halil solmaz 19.01.2015
gerçekten çok memnunum çok iyi bir donanıma sahip.
Cevap Yaz

Lenovo ThinkPad E540 20C6003ATX Laptop / Notebook

3.358,06 TL (1 Fiyat Seçeneği)
Tüm Dizüstü Bilgisayarlar En Uyguna n11.com'da!
 • Daha Fazla Göster (-29) Gizle
ÖZELLİKLER
 • Ağ Tipleri

 • Veri Protokolü Wireless 802.11b/g/n - Bluetooth
 • Ana Özellikler

 • Bellek 4 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 15.6 inch
 • Ekran Kartı NVIDIA GeForce GT 740M
 • İşlemci Tipi Intel Core i7 2.2 GHz
 • Sabit Disk 1 TB HDD + 16 GB SSD
 • Ekran Özellikleri

 • Ekran Çözünürlüğü 1920 x 1080
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Microsoft Windows 7 Professional
 • Optik Sürücü Özellikleri

 • Optik Sürücü DVD Dual
YORUMLAR ( 1 )
1 Kullanıcı Puanı 1 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 50 - 1 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
halil solmaz
19.01.2015
gerçekten çok memnunum çok iyi bir donanıma sahip.
Bu yorumu beğendiniz mi?
cevap Sayısı : 0
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Lenovo ThinkPad E540 Çinli teknoloji devi Lenovo, dokunmatik ekranlı ve birçok kullanıcıyı tatmin edebilecek performansa sahip ThinkPad E540 modelini tanıttı.
Yazar: Cenk Atlı 24/12/2014
İlk Bakış

Dizüstü bilgisayar dünyasındaki genel eğilim cihazların hem daha hızlı bir donanıma hem de daha küçük bir boyuta sahip olması yönünde olsa da, bazen iyi bir iş bilgisayarının görece büyük ve hantal bir yapıda olmalarına da şaşırmamak gerekiyor. Lenovo'nun E540 modeli de işte bu dizüstü bilgisayarlardan birisi. Cihaz çok konforlu bir taşınabilirlik sağlamasa da geniş bir ekran ve konforlu klavye kullanma deneyimi E540'ın ilk bakışta en dikkat çekici özelliklerinden. Bilgisayarın diğer avantajları ve dezavantajlarını görmek için, ona biraz daha yakından bakalım.

Tasarım

Lenovo'nun, ThinkPad E540 modeliyle, tamamı siyah renkli plastik kasadan vazgeçtiğini, bunun yerine oldukça düz ve iş odaklı bir kasayı tercih ettiğini görüyoruz. Bilgisayarın boyutları ve ağırlığının onu bu fiyat aralığındaki rakiplerinden biraz daha kalın ve ağır bir dizüstü bilgisayar yaptığı anlaşılsa da, cihazın seyahatlerde ya da ofis içinde rahatlıkla taşınabildiğini belirtelim.

Ekran

Lenovo ThinkPad'in dokunmatik özellikli ekranının 15,6 inç'lik boyutu bu dizüstü bilgisayarın oldukça geniş ekranlı bir bilgisayar kategorisinde olmasını sağlıyor. 64-bit Windows 8 işletim sistemiyle gelen bilgisayarın dokunmatik ekranının küçük bir imleci var ve bu imlecin biraz yavaş bir biçimde hareket etmesi, cihazın ekranının yeterince iyi bir dokunma hassaslığı sunmadığını gösteriyor. Bu denli geniş ekranlı bir bilgisayar için 1366 x 768 piksel ekran çözünürlüğünün de beklentileri karşılayamadığını söyleyebiliriz. Arka aydınlatmalı LED özelliği bulunan ekran Intel HD Graphics 4600 grafik desteğine sahip. Düşük ekran çözünürlüğüne rağmen, cihazın görüntü kalitesinin genel olarak  canlı bir renk yoğunluğu ve iyi bir parlaklık düzeyi sunduğu fark ediliyor. Ekranın sahip olduğu anti glare (parlama önleyici) teknolojisi sayesinde 720p çözünürlüğündeki videolar parlak ışık altında da rahatlıkla izlenebiliyor.

Performans

Büyük boyutlu bir dizüstü bilgisayar olmanın getirdiği yararlardan birisi de elbette içerisinde daha çok bileşen barındırma olanağına sahip olması. Bu anlamda Lenovo'nun da ThinkPad'in bu avantajını yeterince kullandığı anlaşılıyor. Intel'in Core i5-4200M işlemcisiyle 3,1 GHz gibi son derece yüksek bir performansa sahip olan bilgisayarın iki adet HyperThreaded çekirdeği bulunuyor. 4 GB DDR3-1600MHz değerindeki bellek desteğinin etkileyici bir düzeyde olmadığı söylenebilir, fakat cihazın fiyatı göz önünde bulundurulduğunda bu değerin de oldukça makul olduğu fark ediliyor. Diğer yandan, cihazın sahip olduğu NVIDIA GT740M GPU grafik kartı kullanıcıları fazlasıyla memnun edecek türden bir grafik desteği sağlıyor.

Bir iş ve ofis cihazı olarak tasarlanan Lenovo ThinkPad E540'da sürpriz bir biçimde çift stereo hoparlör ve yeni Dolby Advanced Audio teknolojisinin yer aldığını görüyoruz. Bu da cihazı, multimedya özellikleriyle ön plana çıkan piyasadaki diğer bilgisayarlar kadar etkili bir ses deneyimi yaşatması anlamına geliyor.


ThinkPad E540'da ayrıca Parmakizi Okuyucusu, HDD Kullanıcı Koruması, Microsoft Office, Infineon TPM Software Professional gibi; kullanıcıların dosyalarını ve üretkenliğini koruma ve destekleme amacı taşıyan bazı güvenlik ve iş özellikleri de mevcut.

Kullanım

Lenovo ThinkPad E540'ın en dikkat çekici özelliklerinden birisi cihazın Precision Keyboard adlı oldukça hassas bir dokunma algısı sunan klavyesi. Bu başarılı klavye ThinkPad E540'ın sahip olduğu boyutları sayesinde geniş bir alana yayılma şansı bulduğu için kullanıcılara ayrıca keyifli bir tuşlama hissi sunuyor. Bununla birlikte cihazda, yine Lenovo'nun artık alışılageldik pointing stick'inin de klavyenin ortasında yerini aldığı görülüyor. Bilgisayarın olumsuz özelliklerinden birisi de touchpad'in çok fazla sol tarafa konumlandırılmış olması. Bu durumun genel olarak Lenovo'nun dizüstü bilgisayarlarında görülen bir tercih olduğu bilsek de, standart touchpad konumunun bu denli dışına çıkılması kullanıcıların buna alışmasını zorlaştırıyor.

Bağlantı

ThinkPad E540'ın avantajlı olduğu bir diğer alan da bağlantı noktaları. İki adet USB 3.0 ve bir adet USB 2.0 girişiyle gelen bilgisayarın ayrıca Gigabit Ethernert, VGA ve HDMI girişleri de mevcut.

Batarya

Lenovo ThinkPad E540, yüksek peformansa sahip olan bir bilgisayar olarak kullanıcılarına yeterli bir batarya kapasitesi sunuyor. Lenovo, cihazda bulunan 6-Cell Lityum-Ion bataryanın 6 saate kadar bir ortalama kullanım süresi sunduğunu belirtse de, yoğun bir internet gezintisiyle geçen 4 saatin cihazın bataryasını tükettiğini söyleyebiliriz.

Sonuç

Lenovo ThinkPad E540'in rakiplerine göre ortalamanın biraz üzerinde olan ağırlığı bir yana, oldukça makul bir fiyata son derece yüksek bir performansa sahip bir bilgisayarla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Touchpad'inin sıradışı konumunun dışında, komforlu bir klavye deneyimi ve zengin bağlantı seçenekleri sunan bilgisayar iyi bir iş bilgisayarı potansiyeli taşımasının yanında, görüntü ve ses altyapısı sayesinde aynı zamanda iyi bir oyun deneyimi de sağlıyor.

Cenk Atlı 24/12/2014
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Lenovo Dizüstü Bilgisayar