iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Lenovo IdeaPad G500 59-424122 Laptop / Notebook

Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11 Başladı
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 4 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 15.6 inch
 • Ekran Kartı AMD Radeon HD 8570
 • İşlemci Tipi Intel Core i3 2.4 GHz
 • Sabit Disk 500 GB - 5400 RPM - SATA
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Free Dos
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Lenovo IdeaPad G500 İnceleme Lenovo'nun IBM'in dizüstü bölümünü satın almasıyla başladığı ataklar sonucunda laptop piyasası birçok yeni modelle tanıştı. Bu modellerden biri de IdeaPad G500 serisi.
Yazar: Can Arslan 28/08/2015

Tasarım

Mat siyah plastik kasaya sahip olan G500 serisi şık bir görünüşe sahip. Lenovo G500 modeli, önceki G serileri olan G580 ve G585'e göre 8 mm kadar daha ince bir tasarıma kavuşmuş. Tüm bu olumlu yönlerinin yanında, klavyenin sağ ve sol köşelerinin dayanıksız olması ve parmakla bastırınca içine göçecekmiş gibi durması olumsuz bir durum olarak dikkat çekiyor. 2.6 kg ağırlığa sahip olan IdeaPad G500, konumlandırıldığı orta sınıf için kabul edilebilir bir ağırlığa sahip anca kesinlikle başarılı olarak nitelendirilemez.

Ekran

15.6 inç boyutunda Led aydınlatmalı bir ekrana sahip olan laptop, 1366x768 piksel çözünürlüğe sahip. Kontrast konusunda başarılı sayılmayacak bir değere (313:1) sahip olan Lenovo G500, siyah renk işleme konusunda da başarılı olamıyor. Ancak bu başarısızlık normal kullanıcıların dikkatini çekecek düzeyde değil ve ancak grafik konusunda takıntılı olan kullanıcıların incelemesi sonucunda ortaya çıkacak şekilde bir başarısızlıktan söz etmek mümkün. Tüm bunların yanında, Lenovo G500'ün fiyatı ve rakipleri göz önünde bulundurulduğunda, ekranı eleştirme konusunda çok da acımasız olmamak gerekiyor.

Klavye

Lenovo tarafından geliştirilen AccuType klavye sayesinde farklı bir tasarıma sahip olan klavyesine alıştığınızda Lenovo IdeaPad G500'ü kullanmak ve herhangi bir yazı yazmak normalden daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Performans

Çok geniş bir işlemci yelpazesine sahip olan Lenovo IdeaPad G500 serisi Intel Celeron'dan başlayan ve Intel Core i7 işlemciye kadar uzanan işlemci çeşitliliği ile farklı ihtiyaçlara hitap ediyor. Birçok modelinde 2GB ya da 4GB Ram kullanılmış olan cihaz, istenildiği takdirde 16GB'a kadar Ram desteği sunabiliyor. 2GB olan modeller genelde fiyat odaklı düşünülmüş olan ve daha çok günlük kullanımı internet, Office programları, film izlemek gibi alanlarla sınırlı olan kullanıcılar için tercih edilmiş. G500 modelleri arasında yüksek fiyatlı olanlara baktığımızda, daha profesyonel kullanıma yönelik bir donanım konfigürasyonu ile karşılaşıyoruz. Intel Core i7 işlemci ve 8GB Ram ile donatılmış olan bu modeller ise grafik ya da video düzenleme gibi işlemleri sorunsuz olarak yerine getirecek şekilde tasarlanmışlar.

AMD Radeon HD8750 modeli ve 2GB hafızaya sahip ekran kartı, uzun süre sorunsuz bir şekilde birçok uygulamayı ve oyunu çalıştırabilecek düzeyde bir ekran kartı ve Lenovo'yu ekran kartı seçimi konusunda tebrik etmek gerek. Çünkü fiyat odaklı ürünlerde genelde en alt düzeydeki ekran kartları tercih edilirken, Lenovo biraz daha iyi bir ekran kartı tercih etmiş.

Depolama

İşlemcilerde olduğu gibi dahili depolama alanı konusunda da çeşitlendirmeye gitmiş olan Lenovo, IdeaPad G500 serisinde 320GB, 500Gb ve 1TB olarak 3 farklı depolama seçeneğine yer vermiş. Bu şekildeki bir çeşitlendirmenin fiyata yansıyor olması ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklılık göstermesi, Çinli firmanın ürün geliştirme sürecinde dikkatli davrandığını gösteren ve doğru bir pazarlama stratejisi izlediğini kanıtlayan bir çalışma olmuş.

Bağlantı

Toplam 3 tane USB bağlantı noktasına sahip olan laptopun 2 USB bağlantı noktası USB 3.0 özelliğinde ve yüksek hızlarda veri aktarımı sağlıyor. SD/MMC kart okuyucuyu da düşünmüş olan firma, cihazda bu donanıma da yer vermiş. HDMI çıkışı sayesinde HD görüntüleri herhangi bir ekrana aktarabilme imkanı sunan Lenovo IdeaPad G500 serisi laptoplar, bilgisayarınızda bulunan videoları büyük ekranlı bir televizyondan izlemek istediğinizde imdadınıza koşuyor.

Batarya

Lenovo G500'ün bataryası, güç tasarruf modunda kullanıldığında yaklaşık 5 saatlik bir enerji kaynağı oluyor ve bu süre kendi sınıfına göre oldukça başarılı bir değer.

Sonuç

Lenovo G500 serisi laptoplar ucuzdan pahalıya doğru sıralanmış bir model grubu. Malzeme kalitesi olarak orta seviyede olan grup en uygun fiyatlı modellerine baktığımızda kaliteli; en üst modellere baktığımızda ise kalitesiz olarak adlandırabileceğimiz malzeme kalitesi nedeniyle kafa karıştırıyor. Bu nedenle, eğer günlük işlerini görmek amacıyla ve bütçe dostu bir laptop almaya niyetliyseniz Lenovo IdeaPad G500 modeli dizüstü bilgisayarların giriş seviyesinde yer alan yani "Ucuz" olanlarından birini tercih edebilirsiniz. Ancak, daha üst seviye bir donanıma ihtiyacınız olduğu için Lenovo IdeaPad G500 düşünüyorsanız, bu ailenin malzeme kalitesi sizi üzebilir.

Can Arslan 28/08/2015
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
Lenovo Dizüstü Bilgisayar