iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Dell Inspiron 3542-B21F81C Laptop / Notebook

Tüm Dizüstü Bilgisayarlar En Uyguna n11.com'da!
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 8 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 15.6 inch
 • Ekran Kartı NVIDIA GeForce GT 820M
 • İşlemci Tipi Intel Core i5 1.7 GHz
 • Sabit Disk 1 TB - 5400 RPM - SATA
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Free Dos
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Dell Inspiron 3542-B21F81C Fiyat-performans konusunda en iddialı dizüstü bilgisayar seçeneklerinden biri de Dell Inspiron 3542-B21F81C…
Yazar: Ferhat Verdi 09/03/2015

Dizüstü bilgisayar araştırmaları içerisindeki kimseler için belli başlı kalıplar söz konusu. Donanım özelliklerinde bazı detaylara önem veriliyor; ayrıca RAM, grafik kartı gibi yapı taşlarında da ne kadar ‘yüksek sayı’ varsa o kadar iyidir anlayışı hakim. Bunlar, kısmen de olsa doğru ama konunun çok daha ilginç altbaşlıkları var.

Benzer donanım özelliklerine sahip birkaç dizüstü bilgisayar arasında belli başlı ayrımlar göze çarpabiliyor. Örneğin birinde tasarımda problemler varken diğerinde bir iki donanım özelliği diğerlerinden zayıf durumda kalıyor. İlginç bir çeşmekeş, ancak bazı modeller var ki adeta üzerinizde yüksek oranda tatmin hissi uyandırmaya koşullu gibi. Gerek tutarlı özellikleri gerekse fiyat etiketleri ile muazzam derecede iyiler. Bu dizüstü bilgisayarlar arasında yer alan modellerden biri de Dell imzası taşıyor. Amerikan teknoloji şirketinin uzun yıllara dayalı donanım tecrübesinin, başarılı örneklerinden biri olan Inspiron 3542-B21F81C modeline şimdi daha yakından bakacağız.

Orta seviye model

Inspiron 3542-B21F81C, temelde orta seviye bir dizüstü bilgisayar. Giriş/orta seviye arasında yer almıyor ya da yüksek performans öncelikli değil. Buna karşın orta seviye bilgisayar kategorizasyonu açısından oldukça yetenekli bir model konumunda yer almayı başarıyor. Üründe tasarım detaylarına ve ardından da teknoloji özelliklerine değineceğiz…

Tasarım

Inspiron 3542-B21F81C’de Dell’in bir düzineden fazla modelinde gördüğümüz benzer tasarım detayları ile karşı karşıyayız. Model, tamamen dikdörtgen görünümlü ve iş dizüstü bilgisayarları tavrı ile görsel algınızda iki his uyandırıyor: Ciddiyet, profesyonel kullanım.

Yukarıda söz ettiğimiz hislerin çoğu tüketici için aslında bir dizüstü bilgisayarda aranan özellikler olduğunu söylemek mümkün, buna karşın ürünün özellikleri ile sadece iş dizüstü bilgisayarı değil, son kullanıcılarda çok daha geniş bir kesmin ihtiyaçlarını karşılar durumda olduğu da bir gerçek. Yani tasarımı her ne kadar profesyonellere hitap etse de öğrenciler ya da ev kullanıcıları için de söz konusu modelin gayet iyi bir alternatif olacağını belirtmek gerekli.

Kullanışlılık

Inspiron 3542-B21F81C modelinde klavye ve ekran kullanışlılık temelinde çok iyi. Özellikle tuşlardaki malzeme kalitesi, tuşlar arası mesafe ve basıldığında uyandırdığı his son derece iyi. Touch pad’in de gayet iyi göründüğünü, malzeme kalitesinin üst seviyede olduğunu vurgulayabiliriz. Genel itibarıyla plastik görünüm ağır bassa da malzeme genel olarak dayanıklı ve sade bir görüntüye işaret ediyor.

Performans detayları

Dell’in bu dizüstü bilgisayarında 4. nesil Intel Core i5 işlemciye yer veriliyor. 1.7 GHz hızında çalışan işlemcinin saat hızı, gerek duyulduğunda otomatik olarak 2.7 GHz’e kadar yükseliyor. 2 GB paylaşımsız ekran kartı ve 8 GB RAM’i ile Inspiron 3542-B21F81C, güncel oyunların orta grafik ayarlarında gayet performanslı şekilde oynanabilmesini sağlıyor. 15.6 inçlik arkadan aydınlatmalı LED ekranında 1366 x 768 çözünürlük var.

FreeDos olarak gelen modelde 1 TB HDD bulunuyor ve 3542-B21F81C bu yönüyle de övgüyü hak ediyor. Muadil fiyatlı birçok modelde 512 GB HDD’ye rastlıyoruz. HD webcam, 2 adet USB 2.0, 1 USB 3.0, Ethernet, Bluetooth 4.0, dahili stereo hoparlörler, kart okuyucusu da diğer öne çıkan özellikler. Üründe 4 hücreli pil bulunuyor ve şarj dayanıklılığı da çok aşırı performans odaklı kullanım tercih edilmediğinde yaklaşık 4 saat.

Ferhat Verdi 09/03/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Dell Dizüstü Bilgisayar