iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Dell Inspiron 3521-B32W45C Laptop / Notebook

Tüm Dizüstü Bilgisayarlar En Uyguna n11.com'da!
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 4 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 15.6 inch
 • Ekran Kartı AMD Radeon HD 7670M
 • İşlemci Tipi Intel Core i3 1.8 Ghz
 • Sabit Disk 500 GB - 5400 RPM - SATA
 • Ekran Özellikleri

 • Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Microsoft Windows 8
 • Optik Sürücü Özellikleri

 • Optik Sürücü DVD Super Multi
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Dell Inspiron 15 3521 Dell Inspiron 15 3521 sahip olduğu işlemci gücüyle günübirlik görevleri başarıyla yerine getirebilen, pratik bir dizüstü bilgisayar modeli olma iddiasında.
Yazar: Cenk Atlı 13/01/2015

Dell Inspiron 15 3521 sahip olduğu işlemci gücüyle sıradan görevleri başarıyla yerine getirebilen, pratik bir dizüstü bilgisayar modeli olma iddiasında. Bir hayli şık bir tasarım çizgisine sahip olduğu da hemen farkedilebilen cihaz günlük kullanım açısından rakipleri arasında birçok açıdan öne çıkan bir model olarak dikkat çekiyor. Cihazı daha iyi tanıyabilmek için biraz daha yakından inceleyelim.

Tasarım

Dell Inspiron 15 3521, ilk bakışta oldukça şık ve ince bir görünüme sahip olduğunu belli eden bir cihaz. Söz konusu ince tasarımın bilgisayarın oldukça rahat taşınmasını kolaylaştıran önemli bir etmen olduğu açıkça farkedilebiliyor. Cihazın desenli kapak yüzeyi dizüstü bilgisayarın görünümüne farklı bir boyut katarak tasarımın biraz daha zenginleşmesine yardımcı oluyor.

Cihazın ana gövdesinin yeterince sert bir yapıda olduğu hissedilebiliyor. Bununla birlikte gövdenin, özellikle optik sürücü kısmına  ve kapağın ortasına yeterince güç uygulandığında bükülebilme riski de mevcut. Ekran ve ana gövde arasındaki menteşelerin son derece sıkı bir biçimde ayarlandığını görüyoruz. Zira, dizüstü bilgisayarı iki el kullanmadan açabilmek neredeyse imkansız gibi görünüyor. Parlak yüzeye sahip ekran geriye doğru yatırıldığında oldukça sağlam bir biçimde konumlanıyor. Açılmış ekranda elbette bazı ufak titremelerin meydana gelmesi yine de mümkün olsa da, bunların kullanıcıyı rahatsız edecek bir düzeyde olmadığını söyleyebiliriz.

Genel olarak, cihazın tasarım anlamında oldukça makul bir kaliteye sahip olduğunu belirtelim. Bilgisayar tasarım çizgisi itibariyle dairesel bir yapıya sahip. Diğer yandan, yukarıya doğru giden açıklıklar ve birleşme yerleri, örneğin yazı yazarken avuçların yaslandığı bölümlerin bir çerçeve içine yerleştirilmiş olması bu bölgelerin nihayetinde toz topayıp kirlenmesine yol açabilir.

Sabit disk ve ana hafıza kolayca değiştirilebilecek bir biçime ayarlanmış durumda. Bunu yapmak için, en altta yer alan bakım kapağının açılması yeterli. Fakat kullanıcılar temizleme amacıyla fana ulaşmak istediklerinde biraz zorluk çekebilirler.

Klavye ve Touchpad

Dell Inspiron 15 3521'in sahip olduğu çiklet olarak tabir edilen, tuşları fazla yüksek olmayan klavyesi kullanıcılara son derece kesin ve belirgin bir dokunma ve yazma hissi sağlıyor. Diğer yandan, orta bölümde yer alan tuşların vuruş açısından biraz kısa olduğu ve sol bölümdeki daha esnek yapıda olan tuşlarla karşılaştırıldığında yeterince etkili olmadığı anlaşılıyor. Yine de klavyenin genel olarak iyi bir dengeye sahip olduğunu belirtelim. Tuşlarda sert vuruşlar sonucunda herhangi bir çökme oluşmuyor. Bu noktada konik bir eğim söz konusu olmadığı için hızlı ve hassas bir yazı yazma deneyimi elde etmek biraz zorlaşıyor. Fakat, tuşların yeterince büyük bir alana sahip olması ve standart bir alana sahip olan sayısal klavyenin yanında ana klavyenin oldukça geniş bir alana sahip olması bu durumu fazlasıyla telafi ediyor.

Cihazın touchpad'inin de yeterince geniş ve hatta belki de olması gerekenden bile biraz daha geniş bir alana yayıldığını fark ediyoruz. Touchpad'in pürüzsüz yüzeyi üzerinde parmakların az bir sürtünme hissiyle kaydığını görüyoruz. Fakat bu noktadaki olumsuzluklardan birisi, toucpad yüzeyinin, tuşlarda da olduğu üzere kullanım sonucunda yağlanma eğilimi göstermesi.

Genel olarak, touchpad'in son derece kesin bir hassasiyete sahip olduğu görülüyor. Parmak hareketleri hızlıca dönüştürülebiliyor. Dell'in, çoklu dokunma özelliği olan bu touchpad için oldukça kullanışlı ve işlevesel bir düzenleme sunduğunu söyleyebiliriz. Bu noktadaki en önemli olumsuzluk ise, touchpad'in alt kısmında yer alan mouse tuşlarının çok çabuk karşılık veren düşük vuruş hassasiyeti.

Ekran ve Performans

Dell Inspiron 15 3521'in sahip olduğu 15,6 inç boyutundaki ekran 1366 x 768 piksel çözünürlüğüne sahip. HD LED özelliği bulunan ekran ayrıca, görüntüleri keskin bir netlikte ve parlak renklerle gösteren True Life teknolojisiyle geliyor. Ekranın sahip olduğu 100 dpi piksel yoğunluk oranının biraz düşük olduğunu belirtebiliriz. Bunun yanında, ekranda dikkat çeken bir diğer olumsuzluk ise panelin anti-parlama özelliğine sahip olmaması. Fakat, fiyat/performans dengesi açısından bakıldığında cihazın yeterince başarılı bir ekran altyapısının olduğu görülüyor. Zira, cihazın ekranı, rakipleri IdeaPad Z580 ve Acer Aspire V3-571G ile aynı piksel yoğunluğuna sahip.

Ekranın renk karşıtlık düzeyinin de, muazzam bir performansa sahip olmamakla beraber rakiplerine göre ortalamanın biraz daha üzerinde olduğu görülüyor.

Cihazın ekranının yansıtıcı TFT yüzeyi dış mekan kullanımlarında yeterince komforlu bir deneyim sunmaktan uzak. Ekranın görece düşük parlaklık düzeyi de TFT ekranı yeteri kadar ışıklandıramıyor. Bununla birlikte, 90 dereceden uzaklaştıkça görüntü kalitesinin düşmesine neden olan izleme açılarının da ekranda bir diğer olumsuz unsuru oluşturduğunu ekleyelim.

Dell Inspiron  15 3521'de Intel'in 1,8 GHz hızındaki Mobile HM76 Express çip seti bulunuyor. Üçüncü nesil Core i3 işlemcinin yanında cihazın 8 GB genişletilebilir bir hafıza desteği ve 4 GB DDR3 sistem hafızası desteği mevcut. Cihazın sahip olduğu Intel HD Graphics 4000 grafik kartı özellikle temel düzeydeki oyunlarda oldukça başarılı bir performans sunmasını sağlıyor. Inspiron 15 3521'in performans alanındaki en önemli özelliklerinden birisi de işlemcisinin bilgisayarın gücünü son derece verimli bir biçimde kullacak biçimde programlanmış olması ve böylece batarya gücünden tasarrufa gidebilmesi.

Batarya, Bağlantı ve Diğer Özellikler

Dell Inspiron 15 3521 sahip olduğu 65 Wh lityum-iyon bataryasına ve düşük voltajlı donanım altyapısına rağmen çok da etkileyici bir dayanma gücüne sahip değil. Zira, bu gibi pratik dizüstü bilgisayar modellerinde video oynatma açısından dört saatlik bir dayanma süresinin yeterince fazla olduğu söylenemez.

Inspiron 15 3521'in biri USB 3.0 olmak üzere dört adet USB girişi, bir hafıza kartı okuyucusu ve bir adet HDMI 1.4 girişi bulunuyor. Cihazın ayrıca bir RJ45 ethernet girişi mevcut. Bütün bu bağlantı noktalarının bilgisayara oldukça başarılı bir bağlantı özelliği ve hızlı internet dolaşımı sunduğu görülebiliyor. Cihazın ayrıca kablosuz LAN ve Bluetooth 4.0 baülantı özellikleri de mevcut.

64-bit üzerineden Windows 8 işletim sistemiyle gelen cihaz birçok uygulamaya erişimde ve çalıştırmada oldukça hızlı bir kullanım sunuyor. Cihazın ayrıca, yazı yazarken avuçların dayandığı bölmenin ön tarafına konumlandırılmış stereo hoparlörleri de yeterince yüksek bir ses düzeyine erişebilecek bir potansiyele sahip. Fakat bu hoparlörler bir subwoofer'a sahip olmadıkları için yüksek seslerde yeterince kaliteli bir dinleme deneyimi sunmaktan uzaklar.

Sonuç

Dell, Inspiron 15 3521 modelinde performans açısından bazı şeylerden feragat etse de cihazın sahip olduğu uygun fiyat etiketi bu fedakarlıkları anlaşılır kılıyor. Bağlantı özellikleri açısından son derece tatmin edici bir altyapıya sahip olan cihaz buna rağmen daha ince ve daha hafif bir gövdeye sahip olabilmeyi de başarmış. Cihazın performans açısından birar düşüş yaşaması da tasarımdaki bazı yeniliklerle birçok kullanıcı için görmezden gelinebilecek bir durum.

Cenk Atlı 13/01/2015
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Dell Dizüstü Bilgisayar