iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 4 GB DDR3
 • Bellek Tipi DDR3
 • Cekirdek Intel
 • Ekran Boyutu 15.6 inch
 • İşlemci Tipi Intel Core i3
 • Sabit Disk 320 GB - 5400 RPM - SATA - HDD
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşletim Sistemi

 • İsletim Sistemi Microsoft Windows 8
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Asus X550CA-XO125H Asus’un giriş seviye ile orta seviye arasında konumlanan X550CA-XO125Hü kodlu modeline yakından bakacağız…
Yazar: Ferhat Verdi 11/03/2015

Dizüstü bilgisayar satın almayı düşünen kimseler için konunun özünü, beklentilere ne ölçüde yanıtlar verileceği ve elbette fiyat etiketi oluşturur. İhtiyaçlara göre teknoloji alışverişi yapmak gerek bütçe gerekse mutlu dizüstü bilgisayar kullanıcıları arasında yer almanız adına önem taşır. Asus’un X550CA-XO125H kodlu ürününde de belirli bir kullanıcı kesiminin hedeflendiği görülüyor. Bu kullanıcıların yüksek grafikli oyun oynamak ya da profesyonel ölçekli iş yazılımları üzerinde çalışmak gibi ihtiyaçları yok. Daha çok internette sörf, sosyal ağlarda hızlıca dolaşmak, fotoğraflarla ilgilenmek ve videoları hızlı bir şekilde izlemek gibi ihtiyaçları var. Ayrıca çok yüksek grafik ayarları kullanılmadan, bir iki sene önceki oyunları da oynayabilmek istiyorlar. Asus X550CA-XO125H, bu taleplere doğru şekilde yanıt vermek için kurgulanmış bir dizüstü bilgisayar.

Tasarım

Asus X550CA-XO125H modelinde tasarım anlayışı oldukça iyi. 15.6 inçlik ekrana sahip dizüstü bilgisayarın geniş ve konforlu bir ön panele sahip olduğu görülüyor. Ekran çerçevesi gayet ince; üst kısımda webcam alt kısmında Asus logoları yer alıyor. Üstte kenarlar yuvarlatılmış forma sahip, alt köşelerde ise dizüstü bilgisayarın ön paneline herhangi bir oval hat olmadan geçiş sağlanıyor. Ekran menteşelerinin biraz ince oluşu tedirginlik yaratabilir, ancak burası uzun yıllar sorunsuz işleyecek gibi görünüyor.

Ön panele gelindiğinde siyah renkteki tuş takımı ve touch pad ile karşılaşıyorsunuz. Tuşlar plastik hissiyatine neden olmuyor ve malzeme kalitesinin gayet iyi olduğu anlaşılıyor. Tuş aralıkları ve tuşlar arasındaki mesafeler de gayet iyi. Kullanıcı, yoğun şekilde yazı yazan biriyse Asus X550CA-XO125H modelinde rahat edecektir.

Numerik tuşların da yer aldığı modelde touch pad sola yaslı şekilde konumlandırılırken, bu sayede geniş bir bilek yaslama alanı kazandırılmış Soldaki geniş kısım, neredeyse küçük notların bile yapıştırılabileceği kadar geniş. Siz yine de bardak, vb koymayı aklınızdan geçirmeyin.

Üründe şüphesiz en olumsuz özelliklerin başında sadece 1’er adet USB 3.0 ve USB 2.0’ın yer alması geliyor. En azından bir USB 3.0 daha olabilirdi. Optik sürücüye sahip olan Asus X550CA-XO125H’de HDMI bağlantı noktası da mevcut. Peki bu hoş tasarımlı dizüstü bilgisayarın donanım özellikleri nasıl?

Donanım özellikleri

Asus X550CA-XO125H’de orta/giriş seviye arası donanım özellikleri bulunuyor. Ürün, 1.80 GHz hızında çalışan Intel Core Duo işlemcisi, 4 GB DDR3 RAM ve paylaşımlı ekran kartının yanı sıra 320 GB HDD’ye sahip. İşlemcisi güncel değil, buna karşın hız olarak en başta belirttiğimiz ihtiyaçları karşılamayı başarıyor. Windows 8 önyüklü gelen Asus X550CA-XO125H’nin TFT LCD ekranın çözünürlük değeri 1366 x 768. Ekranı çok iddialı değil, ancak genel olarak sınıfı çekiyor.

Fiyat etiketi ile her ne kadar dikkat çekse de biraz daha bütçe ayrılarak daha güncel bir model tercih edilebilir.

Sonuç

Asus X550CA-XO125H, güncel olmayan işlemcisi ve ekranı ile şık tasarıma sahip olan ama performansı internet odaklı kullanım haricinde iyi olmayan bir model. Modern tasarımıyla dikkat çekiyor ve dikkat çekmeyi de başarıyor. Fiyat etiketinin de oldukça iyi olduğunu belirtelim. Bununla birlikte bu fiyat etiketinin biraz daha üstüne çıkılarak daha güncel donanımlı bir dizüstü bilgisayat tercih edilebilir.

Ferhat Verdi 11/03/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Asus Dizüstü Bilgisayar