iştirakidir.
Ana Sayfa > Fotoğraf & Kamera > Dijital Fotoğraf Makineleri > Nikon Dijital Fotoğraf Makineleri >
1.870 - 1.870 TL (3 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Nikon D5100 Kit 18-105mm VR DSLR Fotoğraf Makinesi

1.870,10 TL (3 Fiyat Seçeneği)
En Uygun Fotoğraf Makineleri n11.com'da!
 • Daha Fazla Göster (-29) Gizle
İLGİLİ TEKLİFLER
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Ağırlık 560 gr
 • Çözünürlük 16.2 Megapiksel
 • Görüntü Sensör Tipi CMOS
 • Arayüz

 • Arabirim Tipi USB 2.0
 • Video Arabirim HDMI
 • Ekran Özellikleri

 • LCD Panel TFT LCD Ekran
 • LCD Panel Çözünürlüğü 921.000 Piksel
 • LCD Panel Ölçüsü 3.0 inch
 • Flaş

 • Flash Tipi Dahili
 • Görüntü Kalite

 • Görüntü Çözünürlükleri 4928 x 3264
 • Kamera Çözünürlüğü 16.2 Megapiksel
 • Maksimum Perde Hızı 1/4000
 • Görünüm

 • Boyutlar 128 X 97 X 79 mm
 • Güç Ünitesi

 • Pil Tipi Lithium - Ion Batarya
 • Hafıza

 • Görüntü Formatı JPEG
 • Hafıza Tipi SD -SDHC-SDXC
 • Lens Özellikleri

 • Lens Tipi 18 - 105 mm
 • Video Kayıt Özellikleri

 • Video Çözünürlükleri 1920X1080
 • Video Formatı MPEG4
 • Video Hızı 30 fps
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Nikon D5100 Nikon’un giriş seviyesi dijital SLR modeli D5100, fotoğrafa yeni başlayan hevesli amatör kullanıcıları hedefleyen bir ürün. En ucuz fiyat ve en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri.com’da bulabileceğiniz Nikon D5100 fotoğraf mekinesine yakından bakalım.
Yazar: Ferhat Verdi 07/12/2015

Dijital SLR yani objektifi değiştirilebilir fotoğraf makinesi pazarındaki en büyük rekabet giriş seviyesinde yaşanıyor. Belli bir fiyat aralığında olan bu modeller, ilgili hemen herkesin kolaylıkla sahip olabileceği fiyatlara satılıyor.

Nikon’un giriş seviyesinin biraz üstü olarak (giriş seviyesinde D3000 serisi var) tanımlanabilecek D5000 ailesinin ikinci modeli olan D5100, döndürülebilir ekran, APS-C boyutunda sensör ve günlük kullanım için yeterli olan özellikleriyle dikkat çekiyor. Modelin tasarım ve teknoloji özellikleri ile kullanışlılığına dair detaylarına yakından bakacağız. Tasarımı ile detaylar başlıyor...

Tasarım

Nikon’un bu modelinde şirketin karakteristik hatları, biraz şişman bir gövde ile birlikte geliyor. Kullanıcının karşısına alındığında sağ tarafta açma-kapama kontrolü, altta kırmızı Nikon tasarım detayı, yanda objektif girişi, üstünde Nikon logosunu görüyoruz. Üründe kompakt bir tasarımda bolca kadran ve buton var. Örneğin üstteki mod kadranının altında video kaydı için buton bulunuyor. Kullanıcının cihazı elleri arasında aldıktan sonra kısa bir alışma süresinin sonrasında hızlı bir şekilde fotoğraf çekmesi, aniden fotoğraf çekmesi gereken durumlara hazırlıklı olması sağlanmak istenmiş adeta.

Nikon karakteristiklerini modelin hemen her açısından görebilmek mümkün. Flaşı var, ayrıca harici flaş takıladabiliyor. Bu yönüyle kendini geliştirmek isteyen fotoğraf meraklılarını daha fazla cezbedebilir. Hafif ve taşınması oldukça kolay. Sevimli bir tasarımla geldiğini de belirtelim.

Arka yüzünde yana/yana açıldıktan sonra üste doğru açılabilen ekran, ekranın üstünde vizör, yanlarda klasik kontrol butonları var. Derli toplu bir şekilde geliyor Nikon D5100. Bu yönüyle artı puanları topluyor. Ekranının açılma şekli, alttan ya da üstten çekilecek fotoğraflarda kullanıcının kendini ilginç pozisyonlara sokmasının önüne geçen hoş bir etmen. Nikon’un bu tasarım prensibini, ilerleyen yıllarda da giriş seviye modellerinde görmeye devam etmeyi umuyoruz.

16.2 Megapiksel çözünürlük

D5100, APS-C boyutunda CMOS bir sensöre sahip. Bu sensör 16.2 Megapiksel çözünürlük sunuyor. 3 inçlik döndürülebilir ekran, 11 noktalı netlik sistemi, Full HD video kayıt, saniyede 4 kare fotoğraf çekim hızı ve bütünleşik efekt verebilme fotoğraf makinesinin ilk bakışta dikkat çeken özelikleri olarak karşımıza çıkıyor.

Fotoğraf makinesinde ISO değerini 25600’e kadar çıkarabiliyorsunuz. EXPEED 2 imaj işlemcisini kullanan fotoğraf makinesinin fokal çarpan değeri ise 1.5X.

Kullanım özellikleri

Klasik bir Nikon dijital SLR modeli olan D5100’ü kullanmak genel olarak kolay. Daha önce bu tarz bir ürün kullandıysanız birkaç dakika içinde menüye ve kontrollere alışıyorsunuz. Performans anlamında başarılı bir model olan D5100, günlük kullanımda sıkıntı çıkarmıyor.

Ele iyi oturan bir ergonomiye sahip olan fotoğraf makinesinde bütünleşik flaş ve harici flaş yuvası gibi özellikler düşük ışıkta fotoğraf çekme yeteneklerine olumlu etkisi olan faktörler. Fotoğraf makinesinde harici mikrofon yuvası da yer alıyor. Bu sayede daha kaliteli ses kaydı için harici bir mikrofon da takabiliyorsunuz. Yani videografi meraklıları için de bir tür giriş seviye model durumunda Nikon D5100. Üniversite öğrencileri için çok sayıdaki alternatiften biri olarak ele alınabilir.

Objektif seçenekleri

Bu tarz bir üründe önemli konulardan biri de objektif seçenekleri. D5100’ün gövdesinde netlik motoru bulunmuyor. Bu yüzden üzerinde netlik motoru olan bir objektifle kullanmak gerekiyor. Nikon’un son yıllarda ürettiği hemen hemen bütün objektifler netlik motoruna sahip. Yani AF-I ya da AF-S, Type G ya da D AF objektiflerin tamamını bu ürünle beraber kullanmak mümkün.

Ürünle beraber kit olarak satılan objektif ise 18-55 mm VR. Günü kurtarma anlamında yeterli olan objektif çor ışık koşullarında biraz yavaş kalıyor. Yine de günü kurtardığını da söyleyebiliriz. Nikon’un bu cihazla uyumlu onlarca farklı objektifi var. Ayrıca Sigma, Tamron ya da Tokina gibi markaların da D5100 uyumlu objektifleri bulunuyor. Onları da bu ürünle kullanabilirsiniz.

Fotoğraf ve video kalitesi

Fotoğraf kalitesi gayet tutarlı olan model, sizi memnun edecek karelerin önünü açabilir. Manzara, portre gibi değişik kullanım sahalarında manuel modları sayesinde farklı kullanım olanakları üzerinden değerlendirilebilir. Elbette biraz daha az ilgililer için otomatik mod üzerinden de son derece iyi fotoğrafların elde edilebilmesi mümkün. Genel olarak çoğu koşulda sonuçlar iyi.

Fotoğrafın yanı sıra video kalitesi de yeterli olan fotoğraf makinesi Full HD çözünürlüğünde video kayıt edebiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi üründe bütünleşik bir mikrofon bulunduğu gibi harici mikrofon bağlantı yuvası da unutulmamış. Bu sayede özellikle röportajlarda çok daha kaliteli bir ses kaydı yapılabiliyor.

Efekt seçenekleri

Önceki model olan D5000’de olduğu gibi D5100’de de fotoğraf ve videolara efekt verebiliyorsunuz. Tek bir rengi seçip diğerlerini siyah-beyaz yapmak, balık gözü ve benzeri efektler hem fotoğraflarda hem de videolarda kullanılabiliyor.  Bu efektler sayesinde eğlenceli sonuçlar alınıyor.

Pil ömrü

Fotoğraf makinesinin tam dolu pil ile çekebildiği ortalama kare sayısı 660. Böyle bir fotoğraf makinesi için yeterli olan bu rakam, cihazı kullanmanıza bağlı olarak artıp azalabiliyor. Uzun doğa çekimleri, denemeler söz konusu olacaksa ekstra bir pil alınması tavsiye edilebilir. Ayrıca kış günlerinde (genel olarak soğukta) pilin normal şartlara göre daha hızlı azaldığını da burada hatırlatalım.

Güzel bir ürün olan D5100, özellikle fotoğraf konusunda ciddi kullanıcılara hitap ediyor. Yeni başlayanların rahatlıkla tercih edebilecekleri bir model olan Nikon D5100, günlük ihtiyaçlar için fazlasıyla iyi bir model. En ucuz fiyat ve en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri.com’da bulabileceğiniz Nikon D5100, giriş seviyesinin üzerinde DSLR fotoğraf makinesi arayan ve fotoğrafçılığa yeni başlayıp komplike bir makine arayan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

Ferhat Verdi 07/12/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Nikon Dijital Fotoğraf Makineleri