iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
  • Ana Özellikler

  • Ağırlık 0.15 kg
  • Çözünürlük 16.3 Megapiksel
  • Görüntü Sensör Tipi CMOS
  • Kamera Tipi Kompakt Makine
  • Optik Zoom 5x
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Fujifilm X100S Japon üreticiden, son dönemde popülerliği artan retro tasarımlı kompakt fotoğraf makinelerine iyi bir örnek teşkil edebilecek bir rakip geldi.
Yazar: Ferhat Verdi 17/12/2014
İlk Bakış

Fotoğraf makinesi tercihlerinde, bazen özellikler ve yapılabileceklerin yanında tasarımdaki detaylar da ön plandadır. Genellikle estetik bakış açısını yoğun biçimde ön plana alan fotoğraf meraklıları için söz konusu olan bu tasarımı ön planda tutma güdüsünün önemli bir sonucu da söz konusu tercihlerin yüksek fiyat etiketleridir.

Üst sınıf malzeme kalitesi ve sıradışı detaylarla bezeli bu modellere dair belki de en çok bilinen markalardan biri de Fujifilm. Şirketin gösterişli modellerle beraber tüketicilerin karşısına çıkmasına son yıllarda bir hayli alışığız. İşte bu gösterişli modellerden belki de en uygun fiyatlısı Fujifilm X100S.

Tasarım

Fujifilm’in ürün gamında yer alan ‘tasarım harikası’ modellerden biri olan X100S, ilk bakışta retro bir dizayn intibasına yol açıyor. 1980’lere dair oldukça pahalı filmli makineleri hatırlatan temel hatlara sahip üründe, buna karşın boyutlar son derece minimalist özellikte. Magnezyum kasaya sahip oluşunun yanında gerek lens gerekse batarya yönünden küçük boyutlu parçalarla gelmesi, avuçiçinde kolaylıkla yer bulabilecek kadar küçük bir model olmasını sağlıyor. Üründe tam anlamıyla bir dikdörtgenler prizması görüntüsü hakim.

Fujifilm X100S’in lensi, hafif sol kısmına yakın olmakla beraber hemen hemen ortalanmış bir konuma sahip. Sağ elle tutulabilme öncelikli tasarlanan modelin, ön yüzünde nispeten orta boyutlarda bir flaş ve vizör bulunuyor. Üst bölümünde ise kontrol kadranları ve butonları mevcut. Arkasında 2.8 inçlik LCD ekran ve ekranın yanında klasik kontrol butonları yer alıyor.

Fujifilm X100S’de malzeme kalitesi muazzam seviyede. Üründe tasarım yönünden aşırılıktan uzak durulduğu açıkça gözler önüne seriliyor. Ön kısmının şıklığının yanında üstü de adeta beni kullan diyor. Metalik forma sahip butonları çok şık ve ürün tasarımıyla bizden 10 üzerinden 9,5 puan alabilecek kadar iyi bir görünümde.

Teknoloji

Modelin teknoloji özellikleri de çok iyi. 16 megapiksellik APS-C boyutlu X-Trans CMOS II sensöre sahip ve üründe kullanılan sensör, kompakt boyutlarına karşın bir DSLR’da kullanılan modül boyutlarıyla aynı. Üstelik Fujifilm’in X-Trans adını verdiği özellikle beraber özellikle enerji verimliliği oldukça yüksek. EXR II işlemciye sahip Fujifilm X100S’in üzerinde bulunan lensi ise 23mm f/2. Optik ve elektronik vizörü ise en önemli artılarından; bu yapı ile fotoğraf çekmek gerçek bir keyif ve ürünün hitap ettiği yaş aralığını da genişletme iddiası taşıyor.

100-25600 ISO aralığına sahip üründe, düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf sonuçları oldukça net. Düşük ışıklı anlar gibi zorlayıcı fotoğraf durumlarının yanı sıra gerek hareketli anlarda gerekse yoğun ışıklı ortamlarda fotoğraf sonuçları gayet başarılı. Standartların bir hayli üzerinde fotoğraf netliği ile sizi karşılıyor Fujifilm X100S. Gelişmiş otomatik odaklama özelliğiyle de beğeni kazanan üründe videografi nitelikleri de iddialı.

60fps’de Full HD 1080p video kaydı gerçekleştirilebilen Fujifilm X100S’in Fim Simulation filtreleri de, çok daha eğlenceli ve yaratıcı videoların önünü açıyor. Fujifilm X100S’de çok sayıda filtre bulunuyor, ürünün arayüzü de gayet kullanışlı. Sahip olduğu manuel modlarla, kullanıcılarına geniş bir alanda fotoğrafa müdahale imkanı tanıyan Fujifilm X100S, bataryaya sahip ve depolama için de SDXC kullanıyor.

Sonuç

Fujifilm X100S, genel itibarıyla çok şık ve yetenekleri de üst düzeylerde olan bir model. Profesyonel fotoğrafçıların ikinci kamerası olabileceği gibi, retro türü tasarımlardan hoşlananlar için de keyifle kullanılabilir bir alternatif. Fotoğrafa yeni başlayan kimseler için ise biraz fazla iyi.

Ferhat Verdi 17/12/2014
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Fujifilm Dijital Fotoğraf Makineleri