En ucuz fiyatı araştır, bul, kıyasla!

Nokia Lumia 1020

  Ana Özellikler
 • Telefon Tipi : Akilli Telefon
 • Dijital Kamera Kalitesi : 41 MP
 • Bağlantı Özellikleri : 3G - 4G - Wi-Fi - 4.5G
 • Multimedya Özellikleri : Entegre Dijital Kamera - Polifonik Zil - FM Radyo - Medya Oynatıcı
 • Telefon Özellikleri : Eller Serbest - Titreşim - Ses Kaydı - Bas Konuş
  Teknik Özellikler
 • Video Kayıt : Var
 • Video Oynatma : Var
 • Sesli Video Kayıt : Var
  Görünüm
 • Telefon Tasarımı : Monoblok
  Diğer Özellikler
 • Mesajlaşma Sistemi : SMS - MMS - E-Mail
  Garanti Süresi
 • Garanti Süresi : 2 Yıl
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
Nokia Lumia 1020 Nokia Lumia 1020, bir akıllı telefonun yapabildiği herşeyi ve gerçek bir fotoğraf makinesi deneyimini bir arada sunuyor.
Yazar: Can Arslan 24/12/2014
İlk Bakış

Microsoft'un eline geçtikten sonra önemli değişiklikler yaşayan Nokia, her kategoride başarılı modeller ortaya koyuyor. Bu telefonlardan biri olan Lumia 1020, hem akıllı telefon olarak hem de fotoğraf makinesi olarak, beklentileri en üst seviyede olanlar için geliştirilmiş.

Tasarım

Akıllı bir telefona göre biraz ağır ve kalın sayılabilecek Lumia 1020158 gram ağırlığında ve 130.4 x 71.4 x 10.4 mm boyutlarında. Ancak, telefonun aynı zamanda kompakt bir fotoğraf makinesi olduğu düşünüldüğünde, ağırlığı ve kalınlığı kabul edilebilir boyutlarda kalıyor. Bu durum biraz da beklentilerinizle ilgili.

Telefonun kalınlık ve ağırlık dışında tasarımla ilgili herhangi bir olumsuz yönünden bahsetmek güç. Tasarıma her zaman önem veren Nokia, Lumia serisinin geri kalanında olduğu gibi 1020'de de şık ve göz alıcı bir tasarıma imza atmış. Siyah, beyaz ve sarı olmak üzere 3 farklı renk seçeneği sunan Lumia 1020, iPhone 5S'in akıbetine uğramıyor ve her üç renk de aynı fiyattan satılıyor.

Ekran

Nokia Lumia 1020 4.5 inçlik bir ekrana sahip. Bu ekran 1280x768 piksellik bir çözünürlük ve 332 ppi piksel derinliği sunuyor. Ekranın Amoled olması, yüksek bir piksel derinliği sunması ve yeterli büyüklükte olması Windows Phone işletim sisteminin görsel gücünü de arkasına alınca, gerçekten başarılı görüntüler sunabilmesine olanak tanıyor.

Ekran için seçilen cam, Corning Gorilla Glass 3, yani kırılmalara ya da çizilmelere oldukça dayanıklı bir cam. Ancak, buna güvenerek telefona kötü davranma riskini alıp almamak sizin elinizde. Sonuçta, ne kadar dayanıklı olursa olsun elinizdeki cihaz fiyat olarak "deneme-yanılma" yapılacak türden bir cihaz olmayacaktır.

Kamera

Hakkında en çok konuşmamız gereken konuya geldik işte. 41 megapiksel gibi inanılmaz bir çözünürlüğe sahip olan Nokia Lumia 1020 ile 7152x5368 piksellik fotoğraflar çekilebiliyor. Eğer yanında devamlı fotoğraf makinesi gezdirmek ve her an kullanmak isteyen biriyseniz, Lumia 1020'nin kamerası kesinlikle işinizi görecek güçte ve alternatifi durumundaki tüm akıllı telefon kameralarından çok daha yüksek çözünürlüğü sunabilecek bir ürün.

Başka konularda da belirttiğimiz gibi, çözünürlük tek başına hiçbir anlam ifade etmiyor. Kullanılan lensin kalitesi, büyüklüğü, ISO değerleri gibi birçok teknik konu da fotoğrafın kalitesini etkileyen unsurlar olarak öne çıkıyor. Nokia bu konuda kesenin ağzını açmış ve elinden geldiğince iyi bir kamera ortaya koymaya çalışmış. Carl Zeiss ile olan ortak çalışmalarından biri olan bu kamerada gerçekten yüksek bir kalite yakalamış. Gece ya da gündüz, hareketli ya da durarak, ya da aklınıza gelebilecek hangi şekilde olursa olsun, diğer akıllı telefonların tamamı ile başedebilecek yetenekte bir kamera ile Nokia Lumia 1020'yi geliştirmiş.

 

 

Performans

1.5 Ghz hızında çift çekirdekli Qualcomm MSM8960 Snapdragon işlemci ve 2 GB Ram ile gelen cihaz, Windows işletim sisteminin de desteği ile oldukça seri bir şekilde işlem yapabiliyor ve hiçbir işlem sırasında kasılma yaşamıyor. Donanıma bakıldığında, piyasada daha hızlı telefonların olduğunu kabul etmek gerekiyor fakat Lumia 1020 de yabana atılacak bir performans sergilemiyor.

Standart olarak 32 GB dahili hafıza ile gelen cihazın bir de üst modeli var fakat anladığımız kadarıyla sınırlı sayıda üretilecek. "Telefonica Exclusive" olarak adlandırılan bu modelde ise 64 GB dahili hafıza yer alıyor. Hafıza ile ilgili tek olumsuz yön, artırılabilir olmaması. Bu kadar yüksek çözünürlük sunan bir makinede artırılabilir hafıza olması gerekirdi, çünkü fotoğrafların boyutu nedeniyle, bir süre sonra hafıza dolup taşabilir.

Batarya

2000 mAh gücünde bir bataryaya sahip olan Nokia Lumia 1020, 3G ile 19; 2G ile 13 saatlik kullanım vaad ediyor. Bekleme süresi ise 384 saat gibi oldukça başarılı bir süre. Böyle bir telefonla müzik isterseniz diye belirtelim; Nokia Lumia 1020 ile 63 saat kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz.

Sonuç

Nokia Lumia 1020 size çok gelişmiş bir fotoğraf makinesi ile üst seviye performans sergileyen bir akıllı telefon vaad ediyor. Bunların yanında bir de Windows işletim sistemi ile gelmesi, bir kısmınıza yanlış gelebilir fakat sonuçta arkasında dünyanın en büyük işletim sistemi geliştiricisini almış olması kısa bir süre sonra meyvelerini vermeye başlayacaktır.

Nokia Lumia 1020 gibi bir telefon satın almak istiyorsanız, kamera ile ilgili beklentilerinizi olabildiğince yüksek tutun. Buna bir de akıllı telefonla ilgili beklentilerinizi ekleyin, sonra da cüzdanınızı biraz açın. Çünkü üst seviye bir akıllı telefon ile en üst seviye bir telefon kamerasını size ucuza sunmayacaklardır.

Can Arslan 24/12/2014
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
Nokia Cep Telefonları